Jak wybrać dobry dom opieki dla bliskiej osoby?

Data: 2016-05-15 Dodał: admin

 

Niekiedy życie wymaga od nas podejmowania trudnych decyzji. Jedną z nich może być umieszczenie starszej osoby w domu opieki. Takich placówek jest obecnie coraz więcej i niektóre oferują naprawdę atrakcyjne warunki. Jak znaleźć najlepszą?

 

Oczekiwanie na państwowy dom opieki może ciągnąć się w nieskończoność, a ponadto komfort przebywania w takiej placówce nie zawsze jest na najwyższym poziomie. Wprawdzie zapewniają one podstawową pomoc, to jednak nie zawsze jest ona taka, aby starsza osoba była z niej w pełni zadowolona. W związku z tym obecnie coraz większym powodzeniem cieszą się prywatne domy opieki, które zapewniają znacznie wyższy standard.

 

W domu opieki jak w swoim domu

Własny pokój wypełniony swoimi bibelotami, całodobowa pomoc pielęgniarki, wizyty lekarskie na miejscu, rehabilitacja, zajęcia aktywizujące różnych rodzajów, sporty, terapia zajęciowa, wspólne świętowanie, wycieczki – to wszystko, a nawet więcej oferują prywatne domy opieki. To zwykle nowoczesne budynki wyposażone w windy i przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. To powoduje, że pobyt w takiej placówce staje się naprawdę komfortowy i daje również szerokie możliwości socjalizacji z innymi pensjonariuszami.

 

Jak znaleźć dobry dom opieki?

Przede wszystkim najważniejsza kwestią jest wysoki standard opieki oraz atmosfera w domu, aby przebywanie w nim było przyjemne. Podejście pracowników domu do pensjonariuszy powinno być serdeczne i pomocne. Oczywiście, ważna jest także dostępność wskazanych powyżej udogodnień, aby codzienne życie w domu opieki nie było monotonne. Kolejną istotną sprawą jest brak barier architektonicznych przy przemieszczaniu się, co ma duże znaczenie dla osób niepełnosprawnych i mających problemy z samodzielnym poruszaniem się. Nie można zapominać też o czystości i porządku.

 

Domów opieki jest wiele – mazowieckie jest jednym z tych województw, gdzie jest ich do dyspozycji bardzo dużo. Zanim jednak podejmie się decyzję, warto zapoznać się z różnymi ofertami. Wstępne informacje można znaleźć na stronach internetowych domów opieki, ale decyzję powinno się podjąć dopiero po sprawdzeniu ich na żywo.

 

 

 

Zobacz także